Úvod Ďalšie príčiny

Ďalšie príčiny

Na vzniku vredov sa podieľa mnoho faktorov. Niekedy to môže byť len jedna zjavná príčina, inokedy sa spoluúčastnia na vyvolaní vredov faktory viaceré.

K produkcii žalúdočnej kyseliny dochádza obvykle pri:

 

  • dlhodobom strese
  • vážnych zraneniach alebo
  • rozsiahlych popáleninách.

 

  • alkohol, káva alebo nápoje s kyselinou citrónovou tiež provokujú zvýšenie produkcie žalúdočnej kyseliny, (napr. pitie viac než troch šálok kávy denne môže zvýšiť náchylnosť k infekcii H. pyroli.). Horúce a korenené jedlá u obzvlášť citlivých ľudí tiež nie sú vhodné.
  • nikotín znižuje sliznicové prekrvenie.
  • genetické faktory a dedičnosť. Teórie o dedičnom pôvode vychádzali z existencie „vredových rodín“, kde sa toto ochorenie doslova dedí z generácie na generáciu. Genetické faktory môžu tiež viesť k zvýšenej produkcii kyseliny, slabosti hlienovej vrstvy alebo produkcii nedostatočne ochranného hlienu a môžu zvyšovať citlivosť jedinca voči účinkom H. pyroli.
  • poruchy ochranného lemu spôsobujú mnohokrát aj početné lieky používané pri dlhodobých bolestiach po srdcových alebo mozgových príhodách. Patrí k nim napríklad acylpirín, ibuprofen, diclofenac a ďalšie. Vredy spôsobené týmito liekmi sú bohužiaľ celkom časté.
  • ďalšou príčinou môžu byť rakovina, poruchy pečene, alebo iné ochorenia zažívania.

Diskuse (10 komentářů)

Petra, (29. 03. 2010 20:59) Reagovat
Dobrý večer, už asi mesiac ma každý deň veľmi pály záha a niekedy pociťujem krčovité bolesti žalúdka,je nutné aby som navštívila doktora? Môže sa jednať o vredy? Ďakujem
Mária Hnatová, (24. 05. 2010 12:31) Reagovat
Bola som na Gasstroskopii výsledok bol mierne zápalové zmeny antrálnej sliznice.Absolvovala som tiež USG brušných orgánov Výsledok.Subhepatálne diskrétne množstvo tekutiny.Čo to znamená?Môj gasrtolog odporučil nove USG.
Maria Hosová, (21. 09. 2010 16:07) Reagovat
Mám problémy a bolesti už niekoľko rokov, na ľavej strane, neviem či je to žalúdok, alebo pankreas. Najprv som mala po jedle pichavé bolesti, neskôr sa pridalo nadúvanie, po jedle korenených jedál čkanie a pálenie záhy. Taktiež pálenie pod žalúdkom. Bola som na gastroskópii a výsledok bol rozrušená sliznica žalúdka a mierny zápal. Minulý rok som bola znovu na gastro a lekár mi nič nezistil, ja však mám stále tie bolesti na jar a jeseň, dokonca si myslím, že čoraz horšie. Včera som mala v noci kŕče a bolesti hlavy, neskôr som cítila čreva a bola som smädná, po jedle má bolel celý bok na ľavej strane pod žalúdkom.
peter, (14. 03. 2011 14:18) Reagovat
miss prosim odpiste
lubec, (02. 02. 2011 13:09) Reagovat
Mám bolesť v jamke nad žaludkom ľudovo tzv.trojuholník a mam pocit ako keby som tam mal niečo tvrdé.Lekárka povedala že to je bránica,ale mne sa to tak nezdá.Pľucne vyšetrenie a rtg.mám OK.Má s tým niekto skusenosť.
Ján, (04. 02. 2011 15:43) Reagovat
ja mam s tým skúsenosť a vôbec nič mi nezistili a jeden známi mi odporučil ísť ku psychiatričke a tam mi zistili že to mám zo stresu.Tak tiež odporúčam ísť na gastro vyšetrenie môžu sa objaviť aj vredy.Nasadila liečbu a od vtedy som ten pocit nemal.Asi 2 týždne trvalo kym zabrali lieky a potom bolo ok.
monti, (18. 02. 2014 08:43) Reagovat
ja mam tiez divny pocit v jamke medzi plucami ako keby som pocitoval presilnenie,resp.miernu svalovku a na dotyk ako keby tam bol sval.Neboli to,ale ako keby mi to prekazalo.Neviete poradit co to moze byt.vdaka
Ján, (28. 07. 2011 08:02) Reagovat
Asi mám žalúdočné vredy, ale ja si hadicu do krku strkať nenechám moja matka bola na tom vyšetrení a vravela že, je to nechutné :/ chcem sa spítať či existuje aj dáke iné vyšetrenie ? dakujem moc :)
Klipka, (13. 09. 2011 11:18) Reagovat
V rakusku su tak pokrocili ze nemusia vam strkat do krku hadicku ako na SR gastroskopii,pri vysetreni v rakusku dostanete taku tabletku,co je vlastne mala kamerka .,kt. vam prejde zaludocnym traktom .Je to ovela lepsie ako zavadzajuca hadicka-
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Žalúdočné vredy.sk
Kontakty