Ďalšie príčiny
Na vzniku vredov sa podieľa mnoho faktorov. Niekedy to môže byť len jedna zjavná príčina, inokedy sa spoluúčastnia na vyvolaní vredov faktory viaceré.
K produkcii žalúdočnej kyseliny dochádza obvykle pri:
- dlhodobom strese
- vážnych zraneniach alebo
- rozsiahlych popáleninách.
- alkohol, káva alebo nápoje s kyselinou citrónovou tiež provokujú zvýšenie produkcie žalúdočnej kyseliny, (napr. pitie viac než troch šálok kávy denne môže zvýšiť náchylnosť k infekcii H. pyroli.). Horúce a korenené jedlá u obzvlášť citlivých ľudí tiež nie sú vhodné.
- nikotín znižuje sliznicové prekrvenie.
- genetické faktory a dedičnosť. Teórie o dedičnom pôvode vychádzali z existencie „vredových rodín“, kde sa toto ochorenie doslova dedí z generácie na generáciu. Genetické faktory môžu tiež viesť k zvýšenej produkcii kyseliny, slabosti hlienovej vrstvy alebo produkcii nedostatočne ochranného hlienu a môžu zvyšovať citlivosť jedinca voči účinkom H. pyroli.
- poruchy ochranného lemu spôsobujú mnohokrát aj početné lieky používané pri dlhodobých bolestiach po srdcových alebo mozgových príhodách. Patrí k nim napríklad acylpirín, ibuprofen, diclofenac a ďalšie. Vredy spôsobené týmito liekmi sú bohužiaľ celkom časté.
- ďalšou príčinou môžu byť rakovina, poruchy pečene, alebo iné ochorenia zažívania.
Diskuse (10 komentářů)
Marta,
(09. 11. 2011 18:08)
Reagovat
Je to naozaj tak, že existuje už malá kamierka, ktorú spapáte a nemusíte do seba strkať "hadice", ale má to jednú nevýhodu, lekár nemôže s toho spraviť histologické vyšetrenie, ktoré je potrebné a robí sa len tým, že sa odštiepne trošku vláknin zo žalúdka, čo pri tejto novej metóde kamerou, nie je možné. Uznávam gastro vyšetrenie je dosť hrozné, sama som na tom bola, ale keď už nie iné východisko,musíte to pretrpieť...