Úvod Liečba

Liečba

Pri silnej bolesti sa používajú lieky na tlmenie problémov tráviaceho ústroja (antacidy),  ktoré znížia kyslosť a na krátku dobu pomôžu. Situáciu však neriešia. Najpoužívanejšie a najúčinnejšie sú lieky blokujúce sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku,

predovšetkým blokátory protónovej pumpy, ako Helicid a podobné prípravky. Pokiaľ je u pacienta so žalúdočným vredom objavený Helicobacter pyroli, mala by byť súčasťou liečby aj jeho likvidácia. Na to sa používajú antibiotiká.

Chirurgická liečba žalúdočných vredov sa prevádza úplne výnimočne, a to len pri komplikáciách. Ide spravidla o krvácanie, preniknutie vredu do brušnej dutiny, nepriechodnosť žalúdka alebo dvanástnika alebo podozrenie na zhubný nádor.

Ak lekár diagnostikuje peptický vred, neostáva nič iné, než pozmeniť životosprávu. Dôležité je vyvarovať sa stresovej záťaži, dodržiavať kľud a dostatok spánku. Je nutné upraviť doterajší jedálniček. Úplne nevhodná je konzumácia pochutín, ktoré stimulujú sekréciu žalúdočných štiav. Preto je lepšie obmedziť pitie kávy, alkoholu a silného čaju. Smažené a korenené jedlá tiež chorobe nepridajú.

Pri ochorení žalúdočných vredov sa doporučuje užívanie potravinových doplnkov: Betakarotén, Zinok, Sladké drievko, šťava z Aloe Vera, aminokyselina glutamín a ďalšie..

Za vysúšanie stoja takisto bylinné čaje, napr. harmančekový, ibištekový, mesiačikový a čaj z túžobníka alebo amerického brestu, všetky ukľudňujú podráždenú sliznicu.


Diskuse (10 komentářů)

CHios, (30. 06. 2017 08:30) Reagovat
Aloe vera je dobré pretože upokojuje sliznicu žalúdočných stien, ktoré bývajú narušené vredovým ochorením žalúdka, čo následne spôsobuje tráviace ťažkosti a zlé pocity od žalúdka. Pre účinnejšiu terapiu - prírodným spôsobom by som uprednostnil radšej mastichu (ktorá redukuje baktériu HP spôsobujúcu vredy) v kombinácii s probiotikami pre harmonizáciu žalúdočnej mikroflóry. Výhodou je, že masticha s probiotikami existuje aj v jednom produkte - prírodné kapsuly Masticha Active, a teda nie je nutné ich brať samostatne, ako je tomu napríklad pri antibiotikách.
Martina, (13. 01. 2018 11:55) Reagovat
Dobry den bi som chcela vediet mala som na zaludku prasknuty vred dvanastikovy a stale mam problemy aj z crevami mam uz seliake vysetrenia a nezistili mi a abi to ze mam chronicky zapal sliznice na zaludok a stale mam bolesty a citim take nieco ako okruhle vajicko chodi mi po poludk a crevami poradite mi prosim...dakujem
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Žalúdočné vredy.sk
Kontakty